Հուլիսի 23-ին Սևան Ստարտափ Սամմիթ 2025-ի շրջանակում անցկացվեց «Sevan EV Rally 2025» մրցաշարը, որը տարածաշրջանի առաջին և ամենամասշտաբային էլեկտրամոբիլային մրցույթն էր։ Այս տարվա մրցաշարի գլխավոր գործընկերն էր «Ավտո Գելլրի» ընկերությունը:
Մրցույթի այս տարվա հիմնական նպատակը ոչ միայն Հայաստանում էլեկտրամոբիլների կիրառման խթանումն էր, այլև հանրության իրազեկվածության բարձրացումը շրջակա միջավայրի պահպանության և էկոլոգիական հիմնախնդիրների վերաբերյալ։ Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները առանձնահատուկ կարևորեցին Սևանա լճի պահպանությունը՝ որպես ազգային արժեք, և դրա նկատմամբ առավել պատասխանատու ու հոգատար վերաբերմունքի ձևավորումը։
«Ավտո Գելլրի» ՓԲԸ-ի հիմնադիր-տնօրեն Գևորգ Գևորգյանն իր խոսքում նշեց, որ Sevan EV Rally 2025-ը ոչ միայն մրցույթ է, այլ հարթակ՝ ցուցադրելու շարժման ապագան և ապացուցելու, որ լեկտրամոբիլները պարզապես նորաձև միտում չեն, այլ կարևոր ներդրում են շրջակա միջավայրի պահպանության գործում և երկրի էկոլոգիապես կայուն զարգացման մեջ։
Մրցաշարին մասնակցում էին ինչպես ընկերություններ, այնպես էլ անհատ վարորդներ՝ ներկայացնելով շուրջ 30 տարբեր բրենդների 4WD և 2WD քարշակմամբ էլեկտրական մեքենաներ։ «Ավտո Գելլրի»-ն մրցույթում հանդես եկավ իր ներկայացրած IM Motors և Saic Maxus ապրանքանիշերի էլեկտրամոբիլներով։ Քարշակվող 4WD դասում «Ավտո Գելլրի»-ի թիմը, հանդես գալով IM L7 մոդելով, նվաճեց առաջին տեղը՝ դառնալով մրցույթի հաղթող։

On July 23, within the framework of the Sevan Startup Summit 2025, the Sevan EV Rally 2025 was held — the first and largest electric vehicle competition in the region. This year’s main partner of the competition was Auto Gallery.
The primary goal of this year’s rally was not only to promote the use of electric vehicles in Armenia but also to raise public awareness about environmental protection and ecological issues. During the event, participants placed special emphasis on preserving Lake Sevan as a national treasure and fostering a more responsible and caring attitude towards it.
In his remarks, Gevorg Gevorgyan, Founder and Director of Auto Gallery LLC, noted that Sevan EV Rally 2025 is not just a competition, but a platform to showcase the future of mobility and to demonstrate that electric vehicles are not merely a trend, but an important contribution to environmental protection and the country’s ecologically sustainable development.
The competition brought together both companies and individual drivers, representing around 30 different brands of 4WD and 2WD electric vehicles. Auto Gallery participated with electric vehicles from the IM Motors and Saic Maxus brands. In the 4WD towing category, Auto Gallery’s team, competing with the IM L7 model, claimed first place and became the winner of the competition.